Alanya Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, depremzede çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunmak, depremde yaşadıkları travmayı ortadan kaldırmaları amacıyla etkinlik düzenledi. Alanya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü (SHM) koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte, Alanya'ya gelen depremzede çocuklar, öğretim üyeleri ve öğrencilerle birlikte boyama yaptı.

'YARALARIMIZI HEP BİRLİKTE HIZLA SARMALIYIZ'

Alanya'da özel bir otelde gerçekleştirilen etkinliğe, Alanya Üniversitesi'nden çok sayıda gönüllü öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Boyama ve yüz boyama etkinliğine katılan depremzede çocuklar, depremin yarattığı stresten bir nebze de olsa uzaklaşarak moral ve motivasyon depoladı. Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, 6 Şubat'ta 11 ili etkileyen depremin, tüm Türkiye'yi olduğu gibi Alanya'yı da yasa boğduğunu söyledi. Prof. Dr. Güner, depremin yarattığı tahribatın acısını yürekten hissettiklerini, bu kapsamda üniversite olarak hemen harekete geçtiklerini, maddi ve manevi her konuda ellerinden gelen her türlü desteği sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Depremin meydana getirdiği yaraların hızla sarılması noktasında, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da çalışmalarına devam edeceklerini aktaran Prof. Dr. Mesut Güner, şöyle konuştu:

"Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Malatya, Kilis başta olmak üzere; 11 ilimizi etkileyen deprem, çok acı bir gerçeği, deprem kuşağında yaşadığımızı bizlere istemediğimiz biçimde hatırlattı. Ülkemizde ardada yaşanan iki depremin şiddetinin ve meydana geliş biçiminin dünyada örneği yok denecek kadar az. Yer bilimciler, fay hattının yerin 7 km altında kırılmasının kentlerimizdeki tahribatı artırdığına dikkat çekiyor. Bundan sonraki süreçte yaralarımızı hep birlikte hızla sarmak zorundayız. Alanya Üniversitesi olarak biz elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya, yaralarımızın izlerini ortadan kaldırmaya gayret göstereceğiz."

'ÇOCUKLAR RESİM VE BOYA YAPARAK STRES ATTILAR'

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, depremin özellikle çocukların psikolojileri üzerinde olumsuz iz bıraktığına dikkat çekti. Prof. Dr. Güner, "Deprem bölgesinden Alanya'ya gelen depremzede çocuklarımızın rehabilitasyonu için müzik, dans, drama, resim gibi yöntemlerin etkili olduğunu düşündük. Konuyu hemen psikolojik destek birimi ve uzman psikologlarımızla değerlendirdik. Bu kapsamda Alanya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz ile birlikte etkinliğimizi uygulamaya koyduk. Depremzede çocuklarımız, otelde boyama etkinliklerine katıldı. Bu etkinlik, çocuklarımıza çok ciddi moral ve motivasyon sağladı. Deprem izlerini bir nebze de olsa silmek ve bu çocuklara verdiğimiz psikolojik ve eğitsel destekle yaralarına merhem olmak ana gayemizdir" dedi.

'DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK'

Alanya Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler çocuklara psikolojik destek sağladıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, bu desteği devam ettireceklerini, depremin çocuklarda yarattığı ruhsal tahribatın onarılması noktasında, Alanya Üniversitesi bünyesinde her türlü iş birliğine açık olduklarını söyledi.

Editör: Erdal Anak