Gün geçmiyor ki Alanya, ilginç haberlerle ülke gündemine düşmesin. Selçuklu mirası tarihi eserleri, tropik tarımdaki başarısı, turizm faaliyetleri ve doğal güzellikleri varken yine ilginç bir haberle ülke gündeminde yer aldık. 

Herkesin bildiğini düşündüğüm haber özetle: Alanya’nın Sugözü Mahallesi Kütürüp mevkiinde yaşayan 47 yaşındaki Mehmet Aydın, cezalandırdığını söylediği yaklaşık bir ton ağırlığındaki otomobilini iki katlı evinin duvarına astı. 

Gerekçesi ise kazaya karışmayan aracının başka araçlara ve duvarlara çarpması… Eh, tabii aracın içinde şoför olarak kendisi var ancak, “arızanın” kendisinde değil de otomobilinde olduğunu dile getiriyor… 

İronik… 

Haber, ülke genelinde değer görüp haber yapılmadan önce şahsın sosyal medya hesabında paylaştığı videoyu gördüm ve aklımda üç soru belirdi. 

Birincisi, insan kendi hatasını ne zaman salt olarak kabul edecek ve ne zaman başkasında kusur aramayı bir kenara bırakacak?

İlk soruyu makalelere konu olacak bir konu olduğundan bir kenara bırakıyorum… 

İkinci sorum, bu araba binanın statiğine zarar verir mi, can ya da mal kaybı yaşanabilir mi? 

Üçüncüsü, vinç yardımıyla asılan bu otomobilin halatı kopar da bölgede olan bir vatandaş zarar görür mü? 

İlk soru bir kenara dursun, ikinci sorumun cevabını öğrenmek için konunun uzmanlarından Duayen Mimar Mustafa Temiz’i aradım. 

“Hocam, otomobilini binaya asarak cezalandıran beyefendinin yaptığı vinçle asma işlemini nasıl değerlendirirsiniz, binanın yapısına, zeminine, statiğine zararı olur mu?” dedim. 

Evet, dedi. “Videoyu ben de izledim ve gördüğüm kadarıyla kolona asmamış binaya zarar olmayacaktır.” Sağolsun en azından can ve mal kaybı olmayacağını öğrenmiş olduk… 

Üçüncü sorumun cevabını şehrin güvenliğinden sorumlu kurum ve kuruluşlar cevaplayacaktır inancındayım. 

Bu inancımla birlikte sizlere Nasreddin Hoca’nın hikayesini hatırlatmak isterim. 

Nasreddin Hoca, suya gönderdiği çocuğun eline testiyi vermiş ve “testiyi kırmadan getir” deyip çocuğa tokat atmış. 

Etraftakiler de “Hocam, niye yaptın çocuk testiyi kırmadı ki” demiş. Nasreddin Hoca da “Doğru diyorsunuz ama, testiyi kırdıktan sonra tokat atmanın faydası olur mu” demiş.