Seçim kampanyasına memleketi Alanya’da devam eden Bakan Çavuşoğlu, Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti'ni (ALGC) ziyaret ederek gazetecilerle bir araya geldi. 
Bakan Çavuşoğlu’nu Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve ALGC Başkanı Ferit Kesen ile cemiyet yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Bakan Çavuşoğlu’na ziyarette Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu, AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Kuddusi Müftüoğlu, AK Parti önceki dönem Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ve partililer de eşlik etti.
KESEN: İL OLMA HAKKIMIZI DA TESLİM ALACAK 
ALGC Başkanı Kesen, yaptığı açılış konuşmasında "Sayın bakanımızın ziyaretinden büyük onur duyduk. İlçe statüsünde olan Alanyamıza, pek çok İl'e bile nasip olmayan hizmetler getirdi ve de getirmeye devam ediyor. Alanyamızın il olma hakkını da bir gün sayın bakanımızın teslim alacağına yürekten inanıyoruz. Alanyamıza, bölgemize ve ülkemize hizmetleri nedeniyle kendisine şükranlarımızı sunuyoruz" dedi. 
DİM: ÇAVUŞOĞLU ALANYA'NIN SİYASETEN KONFORUDUR
KGK Genel Başkanı Dim ise "Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun süre görev yapan Dışişleri Bakanları sıralamasında efsane isim İhsan Sabri Çağlayangil'i de geride bırakan Bakan Çavuşoğlu, şu anda ikinci sırada. Bu açıdan dışişleri bakanlığının devam etmesini, en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı olmasını arzu ediyoruz. Sayın Çavuşoğlu, Alanya'nın siyaseten konforudur. Alanya bu konfora alıştı, Alanya'ya ve memlekete hizmetlerinin devamını istiyoruz" şeklinde konuştu. 
ÇAVUŞOĞLU: ALANYA’DA BASIN HER ZAMAN DİNAMİK
Alanya basınının her zaman dinamik olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etmekten büyük onur duyuyorum. ALGC Başkanı Ferit Kesen’e ve yönetim kurulu üyelerine gösterdikleri sıcak ilgi için çok teşekkür ediyorum. Toplantıya Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in de katılmasından ayrıca memnuniyet duydum. Alanya’da basın her zaman dinamik. Birçok ilde olmayacak sayıda görsel ve yazılı basın kuruluşları var. DİM TV, Web TV’lerin öncüsü olmuştur. Basının dinamik olması, şehrin tüm sorunlarıyla ilgilenmesi ve geleceğe yönelik ortaya vizyonlar koyması biz siyasetçiler için avantaj" dedi.
‘ALANYA’YA EN İYİ HİZMETLERİ GETİRECEĞİZ’
Alanya’ya en iyi şekilde hizmet etmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, "AK Parti iktidarında Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde tüm Türkiye’ye hizmet ettiğimiz gibi, ülkemizi dünyanın her yerinde temsil ettiğimiz gibi Alanyamıza DA en iyi hizmetlerin gelmesi için elimizden geleni yaptık. Çok daha fazlasını yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Önümüzdeki süreçte eksikliklerimizi de gidereceğiz. Önümüzdeki ay içinde Alanya-Antalya otobanının ihalesi yapılacak. Aynı güzergahta bir demiryolu projemiz var. Kuşyuvası’nda 2 tünel daha açıldı. Payallar Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı. İnşaatına devam edeceğiz. Yeniköy Barajı’nı ihale ettik. Önümüzdeki günlerde tekrar inşası başlayacak. Maalesef müteahhitten kaynaklanan bir gecikme oldu. Buna benzer birçok projemiz var. Doğalgaz gelecek. İhalesi yapıldı. Yapmamız gereken çok şey var. Memlekete hizmet her şartta olur. Vatandaşlarımız parlamentoda çoğunluğu Cumhur İttifakı’na verdi. İkinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçileceğine canı gönülden inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
ÇAVUŞOĞLU’NDAN DİM’E TEŞEKKÜR
Çavuşoğlu, başarılarından dolayı KGK Genel Başkanı Dim’e de teşekkür etti. Çavuşoğlu, “Küresel Gazeteciler Konseyi’ne özellikle yurtdışında yaptıkları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim. Küresel Gazeteciler Konseyi, genel başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında tüm Türkiye’de yapılanması olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde de (63 ülke) temsilcilikler açtı. Bu, kamu diplomasisi bakımından da çok önemli. En son Tiflis'te Türk, Azerbaycanlı ve Ermeni gazetecileri bir araya getirmeniz de son derece önemliydi. Katkılarından dolayı KGK Genel Başkanı Dim’e teşekkür ederim" dedi.
‘BİZ BU YAPTIRIMLARA KATILMADIK’
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Japonya'nın Hiroşima kentinde başlayan G7 Liderler Zirvesi'nde üye ülkelerin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını da değerlendirdi. Türkiye olarak tek taraflı yaptırımları doğru bulmadıklarını belirten Çavuşoğlu, “Tek taraflı yaptırımları doğru bulmuyoruz, kime olursa olsun. Elbette bu karar G7 ülkelerine aittir, Avrupa Birliği’nin de kararları var., ABD’nin de yaptırım kararları var. Biz bu yaptırımlara katılmadık, katılmayı da düşünmüyoruz. Çünkü yaptırımlarla sorunu çözeceğimize inanmıyoruz. Bir de herkes birbirine haklı yada haksız yaptırım uyguluyor. Bir tek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla uygulanan yaptırımlara biz dahil oluyoruz. Gerek terör örgütleri gerekse ülkeler kim olursa olsun. Neticede bir meşrutiyetin olması lazım" dedi. 
‘YANLIŞA YANLIŞ DİYORUZ’
Türkiye’nin ayrı bir politika güttüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Diğer taraftan biz Türkiye olarak yaptırımlara dahil olursak, arabuluculuk ve dünyadaki şu anda denge politikamızla saygın konumumuzu kaybederiz. Bunun Türkiye olarak bize bir faydası yok. İşte, Sayın Kılıçdaroğlu’nun Rusya’ya karşı yada diğer parti ortaklarının da aynı şekilde, bazılarının ifadesi olmuştu, ‘Yaptırımlara katılacağız’ demesinden sonra Türkiye’ye gelen, Antalya’ya gelen Rus turist sayısında ciddi bir düşüş oldu. Yani bir söylem bile bizi etkiliyor. Bizim çıkarımıza değil ki. Bize ne faydası var? Tarım ihracatı bakımından faydası var mı, yok. Gaz konusunda yüzde 45’ini Rusya’dan alıyoruz, yok. Biz Rusya’ya doğruları söylüyoruz. Yanlışa yanlış diyoruz, doğruya doğru diyoruz. Ukrayna’nın sınır ve toprak bütünlüğünü tanıyoruz, Kırım’ın illegal ilhakını tanımıyoruz. Ukrayna’ya saldırısı konusunda tüm dünya ile beraber çıkan kararlarda bizim de imzamız var ama bunları söylerken ben neden kavga edeyim. İki taraf ile de eşit şekilde görüşmem gerekiyor” şeklinde konuştu. 
‘KİMSEYE ŞİRİN GÖRÜNME KAYGIMIZ YOK’
Türkiye’nin arabulucu yapısının en doğru yaklaşım olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımız bugün özellikle NATO içerisinde ve dünyada her iki tarafla da eşit şekilde görüşebilen ve de netice alabilen tek liderdir. İşte, iki gün önce tahıl anlaşmasının uzatıldığını sayın cumhurbaşkanımız ilan ettiler. Neden sayın cumhurbaşkanımız ilan ediyor çünkü başından beri bunun mimarı sayın cumhurbaşkanımız ve Türkiye, Türk diplomasisi. Askerlerimiz, bizler, hep beraber… Şimdi esir takası oluyor, Türkiye bunu başarıyor. Zaporijya Nükleer Santrali konusunda görüşmeler Türkiye’nin arabuluculuğu ve ev sahipliğinde oluyor. Yani böyle bir zamanda bizim yaptırımlara katılmamızın bize ne faydası var? Tam tersine zararı var. Birilerine şirin görünme gibi bir derdimiz yok bizim, olmamalı. Bizim kendi ülkemizin bağımsızlığı, egemenliği bu anlamda ve de halkımızın refahı, ülkemizin çıkarı, bunların bizim önceliğimiz olması lazım. Kimseye şirin görünme, ne müttefiksin deme gibi bir kaygımızın olmaması lazım. Bunlar sadece kulağa hoş gelir ama karın doyurmaz. Ülkemize zarar verecek adımlara biz katılmıyoruz." 
Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu, gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Editör: Erdal Anak