Küçücük çocuklardan ebeveynlere, yaşlısından en güçlü gördüğünüz bir kişiye dahi olabilecek, aşısı bulunmayan bir hastalıktır kaygı. 

Kiminde gelecek kaygısı, kiminde ise sınav; kiminde ayrılık kaygısı, kiminde terkedilme...

Peki kaygı/anksiyete diye adlandırdığımız genelde gerginlik, kaçınma, donup kalma, aşırı ağlama, öfke nöbeti ve hatta yapışma gibi (ebeveyn-çocuk ya da iki partner arası sağlıksız bağlılık) kendini gösteren bu tepkime türlerinin çocuklarla ilgisi ne? 

Bir dakika... Bunu anlamlandırabilmemiz için soruyu şu şekilde iletmem daha doğru olacaktır; "Çoğunlukla, mükemmeliyetçi/aşırı kuralcı bir ebeveyn tarafından büyütülen çocuklarda kaygı bozukluğu görülme sıklığının daha çok olduğunu biliyor muydunuz?" 

Hadi biraz daha öğrenelim; 
Her davranışı kontrol edilen otoriter ve yanlışlara karşı hoşgörüsüz ortamda büyüyen çocuk, öz güven eksikliği yaşar ve kaygı/endişe/korku duygusunu geliştirir. 

Anne/babanın hiçbir açıklama yapmayarak, ve kaçarak çocuğuyla vedalaşmadan işe gitmesi durumunda da çocukta yalnız kalma/terk edilme gibi yine kaygı bozukluklarına neden olmaktadır. 

Kıyaslanılan, her koşulda sevilmeyeceği
endişesini taşıyan bir çocuk ise muhtemeldir ki, bakım verenlerini ya da çevresindekilerin sevgisini kazanmak için herkesi memnun etmeye çalışacak, kendini önemsemeyecek ve hiç sevilmeyeceğine dair kaygısını büyütecek..

Daha da çok örneklendirebiliriz...

Bildiğimiz ya da bilmediğimiz bir çok kaygı bozukluğu ve nedenleri var. Yetişkinlikte görülen kaygı bozuklukların temelinde 0-6 yaş dönemindeki ne yazıkki yanlış tutum ve davranışlar vardır. 
Bu yüzden herkese yetmeye çalışan bir kadın gördüğünüzde, birine kırıldığında öfke patlamaları yaşayan bir arkadaşınıza rastladığınızda, partnerinin kendisini defalarca terk etmesine rağmen hala onu affeden ve sıkı sıkıya bağlanan bir yakınınızı gördüğünüzde çocukluğunda derin yaralar olduğunu düşününebiliriz artık...

Sizin ne gibi kaygılarınız var? 
Ya da çocuğunuzda oluşabilecek bir kaygı bozukluğu için olması gereken tutumu ne yazıkki sergilemiş olabilir misiniz?