Çocuklarınızla alışverişe gittiğinizde krizler yaşanıyor mu? Muhtemelen isteği reddedilen miniğimiz kendini yerlere atacak ya da çığlık çığlığa göz yaşları içinde kalacak. 
...
Biz küçükken isteyemezdik, bizler için neye karar verilse onu kabul ederdik. Acaba nedeni nedir diye düşündünüz mü? Elbette pek çok nedeni var ama bir kaçını sıralayabiliriz. Fırsatlar, sunulan çeşitlilik... 
Şimdi beni biraz gelenekçi bulanlar olabilir ama sorun değil :) 
...
Çocuklarımızdan sayısız oyuncak, kıyafet arasında tercih yapmalarını istiyoruz. 
Bir oyuncağı keşfetmesine, anlamasına izin vermeden bir yenisiyle karşılaştırıyoruz. Kıyafeti yıpranmadan ardı arkası kesilmeyen kostümler sunuyoruz. Rengarenk onlarca çeşit çeşit kalemler, boyalarla dolduruyoruz masalarını. 

Fakat alışverişte, süper markette ya da kocaman süslü bir oyuncak dükkanında talebini reddedince neredeyse öfke nöbeti geçiren çocuklarımızın davranışlarını kusurlu buluyoruz. 

Çocuklarımızın her konu ve alanda sınırları olmalı. Sizin yönlendirmeniz ve onların gelişimlerine uygun sınırlamalardan bahsediyorum. Kısıtlayan değil, sınırlayan. Hem onları korumak hem de daha pozitif yönde kimlik gelişimleri için ebeveyn tutumu bu bakımdan oldukça önemlidir.

Hangi durumla karşılaşırsa karşılaşsın, çocuğumuz gerektiğinde sizin kural/sınırlarınızın var olduğunu bilmeli. Bunu duymaya, görmeye ihtiyacı var. 

Size hoşlanmadığınız bir davranışta bulunuyor(vuruyor, elbisenizi çekiştiriyor vb.) ise bundan rahatsız olduğunuzu uygun yolla ifade etmelisiniz. 
Yemediği bir yemek var ve ısrarla kendi abur cuburlarını öğününe dahil etmek istiyorsa yemek yeme konusundaki kural/sınırları hatırlatmalı ve bir kaç çeşit dışında fırsat sunmamalısınız. 

Bu örnekleri alışveriş, oyuncak, atıştırmalıklar, kıyafet ve daha bir çok alan için çoğaltabiliriz elbette.

Amacımız sınırlarımızı korumak. 
Kendi sınırlarımızı uygun bir dille ifade etmek. 

(Ebeveyn ile çocuk arasındaki en tatlı yöntemlerden biri "Ben dili"dir. Çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir, araştırabilirsiniz.) 

Böylelikle ebeveyn ile sınırları koruyan bir iletişim içerisinde olan çocuğumuzun gelecek yıllarda da çevresine sergileyeceği tutum aynı doğrultuda devam edecektir. 
Sınırlı alanları olan, gerektiğinde hayır diyebilen, israf etmeyen bir yetişkin olacaktır... 

Siz de bazen etrafınızdaki insanlara bir yetişkin/ebeveyn olarak sınırlarınızı göstermekten çekinmeyin :) 
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!