Kötü görüntüsü ve sağlıksız olmasından dolayı genellikle çöpe atılan çürük domateslerin bilinmeyen özellikleri duyanları oldukça şaşırttı. Her ne kadar yenmemesi gerekse de çürük domatesleri değerlendirmek mümkün. Çürük domatesin pek çok alanda ciddi faydaları bulunuyor. Bu fayda ise çürük ve ezik domateslerin üzerinde bulunan küflerden geliyor.

Çürüyen domateslerin etkileri şaşırttı

İnternetHaber’in paylaştığı habere göre; buzdolabında veya sebzeliklerde bekletilen ve bir süre tüketilmeden beklediğinde çürüyen veya küflenen domatesleri genellikle çöpe atarız. Ancak bu çürük domatesler aslında birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Bunların arasında saç maskesi, temizlik ürünü ve gübre olarak kullanmak da var. İşte çürük domatesin faydaları:

Çürük domatesin faydaları

Saçları daha sağlıklı ve parlak hale getirebilir

Çürük domateslerin hasarlı yerlerini çıkararak saçlarınızı çürük domatesle ovalayabilirsiniz. Bu sayede saçınızı koruyabilir ve saçınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınıza çürük domates sürmeden önce yıkayın ve kurutun. Ardından çürük domatesleri saçlarınız üzerinde eşit bir şekilde ezin, domateslerin içindeki besin maddelerinin saç köklerine nüfuz etmesini sağlamak için biraz el masajı yapın, 15 dakika sonra saçı suyla yıkayın ve ardından bir saç kremi kullanın. Domateslerdeki etkili besinler, saçların kurumasını önlemede iyi bir tedavi edici etkiye sahiptir ve aynı zamanda saçınızı parlak hale getirebilir.

Buzdolaplarındaki kokuya son

Buzdolabı uzun süre kullanıldıktan sonra içinde tuhaf kokular olacaktır. Çürük domatesleri püre haline getiriyoruz, domateslerin suyuna bir bez batırıyoruz ve buzdolabını siliyoruz. Sadece lekeleri değil, buzdolabındaki kötü kokunun da yok olduğunu göreceksiniz. Hem buzdolabınız temizlenecek hem de kötü kokudan arınacak.

Metal eşyaları temizleyin

Çürük domateslerin içindeki asetik asit metal ile reaksiyona girer ve bıçak, çatal gibi metal kapları, tuvaletteki muslukları vb. temizlemek için kullanılabilir. Çürük domatesleri temizlenecek kapların üzerine sürün ve yaklaşık on dakika bekletin. Ardından kağıt havluyla silin, suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayın.

Çiçek gübresi olarak kullanılabilir

Domatesleri bıçakla küçük parçalar halinde kesin ve bir kaba koyun, içine biraz pirinç yıkama suyu dökün ve ıslatın, ardından plastik bir örtü ile örtün ve mayalanmaya bırakın. Birkaç gün içinde organik gübre olacak ve pirinç yıkama suyu içinde bulundurduğu yararlı bakteriler ile domatesler fermente edilecek. Çiçek gübresi almaktansa çiçekleri sulamak daha çürük domateslerden faydalanın. Kısa sürede çiçeklerinizin büyüdüğünü taze ve güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

Editör: Erdal Anak