Dönerci Hamdi Usta restoran zincirinin sahibi Halim Orhan, Dönerci Hamdi Usta'nın yakında Alanya'da hizmete başlayacağını bildirdi. Orhan,, Dönerci Hamdi Usta olarak ilk restoranını Antalya'da, ardından İstanbul, Denizli ve Antalya'nın diğer bölgelerinde açtıklarını ve Temmuz'da Alanya şubesini açacaklarını dile getirdi. Restoranlarının tamamen doğal yollarla ve el emeğiyle yapılan dönerler içerdiğini belirten Orhan, fabrika ürünü veya kimyasal hiçbir şey katmadıklarını ve her şeyi kendi ustalarıyla yaptıklarını söyledi. Orhan, bütün ürünlerini 1850'li yıllardan gelen reçetelerle doğal olarak yaptıklarını ve diğer markalardan farkının fabrikasyon değil, hayvanın en iyi bölgesinden etler alınarak "el emeği" olduğunu vurguladı.

’LEZZETİMİZİ BÜTÜN ALANYALILARLA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ’

Etlerinin yüzde 100 et olup hiçbir kıyma veya katkı maddesi içermediğinin altını çizen Orhan, insan sağlığına zararlı olan GDO'lu veya benzer kimyasal katkı olmayıp etlerini kendi imalathanelerinde doğal ve natürel olarak marine ettiklerini belirtti. Orhan, markasının Antalya'da yaklaşık 10 yıldır hizmet verdiğini ve Antalya'nın en fazla döner satan, en kaliteli döner restoranı olduklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: "Bu restoran kalitemizi 2019'da Uluslararası Altın Yıldız Ödülü ile de taçlandırdık. Uluslararası Kalite Avcıları tarafından ödüle layık görülerek Cenevre'ye çağırıldık. Cenevre'de de bizim kalitemiz ve geliştirdiğimiz doğal ve natürel dönerimizi inovasyonla bir restorana çevirdiğimiz için, sadece bir ürün değil, ürünle restoran yönettiğimiz için Uluslarası Altın Yıldız Kalite Ödülü aldık. Bu taçlandırılmış lezzetimizi bütün Alanyalılarla paylaşmak istiyoruz, Cikcilli bölgesinde çok güzel bir restoran yapıyoruz, bütün Alanyalıları buraya davet ediyoruz. Temmuz ayında restoranımızın tadilat ve restorasyonları bitecek, mimarımız da yine Alanyalı, Ömer Arıkan vasıtasıyla dekorasyonu ve dizaynı yapılmıştır, dolayısıyla daha da bir yerliliğimiz var."

Hem sunum, hem kalite hem de yerlilik olarak bütün uluslararası normlara uymaya çalıştıklarını belirten Orhan, restoranda döner, iskender ve çorba çeşitleri olacağını bildirdi.

Editör: Erdal Anak