"O böyle bencil bir çocuk."
"Onu asla yemez."
"Onlardan başka şeyle oynamaz ki."
"Çocuğumu tanıyorum o böyle bir şey yapmaz."
...
Bunlardan duyduğunuz ya da gördüğünüz herhangi bir cümle var mı? 

İlla ki olmuştur. Hatta yetişkin bir birey olan bir arkadaşınız, aileden birisi ya da eşiniz hakkında da böyle kesin yargılar muhakkak az ya da çok dillere dolanmıştır. 

Biz neden birilerini etiketlemeye çalışıyoruz? Biz bir yetişkin olarak bir anneyi, babayı, ya da çocuğumuzu neden etiketleme gereğinde hissediyoruz?
Sessiz, sıkılgan, kurnaz, laftan anlamaz ve hatta yaramaz... 
(*sevgili bilmeyen ebeveynlerim "Yara-maz" kelimesi çocuğun kendini işe yaramayan gibi hissetmesine neden oluyor.)

Peki neden her uzman (!) herhangi bir çocuğu DEHB, Otizm, Kaygı/Anksiyete, Depresyon, Uyumsuz, Sosyal Fobi ya da dahası ile etiketlemeye çalışır ki? 
Çok kısada olsa evet; bir süre zaman geçirdiğiniz çocuklarda hipotez üretebilir, gözlem yapabilir ama bunu kişilik bozukluğuymuş gibi etiketleyerek hastalıkmış gibi tanı koyamazsınız. Koymamalısınız.
Üstelik ortalama ergenliğe kadar yukarıda sıraladığım etiketler yalnızca davranış problemi olarak kabul edilmektedir.

Örneğin, yalan söylemek(yalancı) bir kişilik bozukluğu değil o çocuk için bir davranışsal problemdir. Dikkatini toplayamamaso ve bu nedenle günlük yaşamında bundan olumsuz etkilenmesi illa o çocuğumuzun DEHB olduğunu göstermez -ki son kuşakların çok fazla uyarana maruz kalmasından dolayı odaklanamama durumu yaygın ve normal karşılanmalı, yalnızca ilerlemesini önlemeye çalışılmalıdır.-

Bir çocuk çok sessizse "sinsi" diye etiketleyemezsiniz. Sosyal fobiye sahip de diyemeyiz. 

Her bir bireyin kendi olma hakkı vardır ve anne-babası, uzman (!), öğretmeni de olsanız bunu kendinize göre şekillendirmek, sıfatlandırmak gibi haklarınız yoktur. 


Her çocuğun kendi mizacıyla dünyaya geldiğini, bireysel farklılıklar olduğunu, her durumun herkes tarafından aynı şekilde karşılanmayacağını kavramamız gerekiyor.
İlk olarak yine yeniden objektif bir tutumla bireysel analizini yaparak başlayabilir misiniz?