Montreal Üniversitesine bağlı Montreal Sacred Heart Hastanesi'nden Nöroloji Profesörü Marina Martinez önderliğindeki araştırmacılar, omurilik yaralanmaları sonrası ortaya çıkan felcin tedavisinde klinik deneylere hazır olduklarının bilgisini paylaştı.

İnsanlara benzer belden aşağısı felç

Canadian Press’in yaptığı habere göre uzmanlar, arka ayakları felçli olan bir hayvanın beyninin iki yarım küresini dönüşümlü olarak uyararak tekrar yürümesini sağlayan bir ara yüz geliştirdi. Uzmanlar "büyük hayvan modeli" olarak adlandırdığı klinik deneyler öncesi çalışma, insanlardakine benzer belden aşağısı felç olan daha büyük hayvan modelleri üzerinde yürütüldü.

Klinik deneylere geçmeye hazırız

Felç hastalara umut

Martinez, "Sonuçlar o kadar kesin ki birkaç yıl içinde klinik deneylere geçmeye hazırız. Her iki bacaktaki hareketi geri kazanmak için, dönüşümlü olarak beynin sol ve sağ korteksini uyaracağız. Beyinde dönüşümlü stimülasyon başlar başlamaz, hayvan hemen tekrar yürümeye başlayacak’’ şeklinde dikkat çekilen bir açıklama yapıldı.

Omuriliğin tam hasarlı olmamalı

Kendisinin ve meslektaşlarının üzerinde çalıştığı teknolojinin, omuriliğin tam olarak hasara uğramadığı yaralanmalar için geçerli olduğunun altını çizen Martinez, "Bu teknoloji hiçbir zaman tam omurilik yaralanmalarına uygulanamayacak olsa da her adım bize insanların sorunlarını çözmeye biraz daha yaklaşma fırsatı veriyor’’ dedi.

Felç hastalara umut

Martinez ve ekibinin çalışmaları, "ScienceDirect" isimli bilimsel dergisine de bakarak da ulaşabilirsiniz.

Editör: Erdal Anak