Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için egzersizle beraber iyi bir beslenme programına da sahip olmak gerekiyor. Meyveler de beslenmenin önemli öğelerinden birisidir.

Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcık meyvesinin kilo verdirici özelliklerine değinerek, "1 ay içinde ortalama 8-10 kilo verebiliriz." dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Kızılcık Türkiye'de kendiliğinden birçok bölgede yetişiyor. Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcıkta bağışıklık sistemini güçlendiren A, C, E ve K vitaminlerinin yüksek miktarda olduğunu ifade etti.

Kızılcık faydaları nelerdir?

Kızılcığın magnezyum, kalsiyum içiren bir meyve olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcığın faydalarını şöyle sıraladı: Tokluk hissi verir,  zayıflamayı kolaylaştırıyor, ödem attırır ve yağ çözücü özelliği vardır.

Kızılcık Nasıl tüketilmeli?

Arıca, kilo vermek için şu tarifi verdi:

"Kızılcık meyvesine tarçın ve karanfili bir arada bulundurup 2 litre suda kaynatıp daha sonra ılıttıktan sonra bunu her sabah aç karnı 2 bardak su içtiğimizde, 1 ay içinde ortalama 8-10 kilo verebiliriz." Prof. Dr. Arıca, kızılcığın kilo vermeye yardımcı olduğunu sözlerine ekleyerek, "Kızılcık şerbet olarak da kullanılabilir veya kuru meyve olarak kullanılabilir. Çocuklarda kuru meyvesini birkaç kez kullanılarak sık enfeksiyonları önlemekte öneriyoruz." dedi.

Editör: Erdal Anak