Kışın havaların soğuması ile savunma mekanizmalarını harekete geçer.  Vücudumuz, kendini sıcak tutmak için yağ dokusunu arttırmak ister. Karbonhidratlı besinler tüketildiğinde kan şekeri hızlı bir şekilde yükseldiği için vücut ısısı aniden artar. Fazladan alınan karbonhidratlar ise vücutta yağ olarak depolanır. 

Soğuk havalarda açık havada yapılan egzersizlerin sayısı ve süresi yaz aylarına göre hayli düşer. Hareketsizlik arttıkça kilo alma eğilimi artar.

Uzun kış gecelerinde uykusuz kalma süresi arttıkça besin tüketimi de artar. Özellikle uykusuzluk durumunda, açlık hormonu “ghrelin” ve tokluk hormonu “leptin” değerleri değişir. Leptin hormonu uykusuz kalmış bir bedende çok düşüktür. Ghrelin hormonu ise tam tersine uykusuz kalmış yorgun bir bedende çok yüksektir. Uykumuzu alamadığımız günlerde sürekli yemek yeme ihtiyacında oluşumuzun ve yoğun karbonhidrat içeren besinlere olan iştahımızın artmasının sebebi budur.

Yapılan araştırmalarda depresyon vakalarının %14’ü kışın ortaya çıkmaktadır. Karbonhidrat içeren besinler, mutluluk hormonunun “serotonin” salgılanmasını artırarak bizi mutlu etse de kısa bir süre sonra şekeri düşürüp daha yoğun bir mutsuzluk hissine sebep olur.

KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

1.      Gün içinde yeterli miktarda protein tüketiniz. Beslenmenize yumurta, et/tavuk/balık, kurubakliyatlar ve peynir ekleyiniz. Protein kan şekerini dengede tutarak sizi uzun süre tokluk sağlar.

2.      Basit karbonhidrat içeren besinlerin (beyaz ekmek, un, makarna, pilav, bisküvi vb.) tüketim sıklığını azaltınız. Çünkü bu besinler kan şekeri seviyesini aniden yükselterek hem açlık krizlerini hem de kilo alımına neden olur.

3.      Bağışıklık sisteminin güçlü olması için mevsiminde çıkan taze sebzeleri ve meyveleri tüketiniz.

4.      Günlük kilo başına 30 ml su tüketmeye çalışınız. Yemeklerden yarım saat önce içilen su midede hacim kaplayarak tokluk hissi yaratır.

5.      Kış mevsiminde kilonuzu korumanız için haftada en az 2-3 gün, 30-45’er dakika egzersiz yapmaya özen gösteriniz.

6.      Uzun kış gecelerinde açlığınızı bastırmak için yağlı ve şekerli besinler yerine süt, meyve, yoğurt, kuruyemiş gibi sağlıklı besinleri tercih ediniz. Yatmadan 2 saat önce beslenmenizi bitiriniz.

7.       Kış aylarında özellikle ortaya çıkan D vitamini eksikliği kilo almanıza neden olur. Düzenli kan tahlili yaptırıp eksiklerinize göre takviye kullanmalısınız.

8.      Düzenli ve kaliteli bir uyku ile açlık ve tokluk hormonlarını dengeler, özellikle uzun kış gecelerinde fazla kalori alımının önüne geçer.

9.      Kış aylarında günlerin kısa olması,  gündüz öğün atlamanıza neden olabilir. Öğün atladığınız zaman akşam daha fazla yeme isteğiniz artacaktır. Bu yüzden öğün atlamamaya çalışınız.

10.   Yemekleri hızlı yememeye çalışınız. Beyne tokluk sinyali 20 dakikada ulaşır. Bu yüzden besinleri yavaş yavaş çiğnemeye çalışınız.