Beslenme alışkanlıklarının hayati önem taşıdığına işaret eden Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, Ramazan Ayı boyuncu doğru beslenme tercihlerinin genel sağlığımıza büyük katkı sağlayabileceğini söyledi.  Kötü beslenme şeklinde de bir an önce uzaklaşma çağrısında bulundu.

Ramazan sağlıklı kalmanın yolları!

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, ramazan ayında nasıl beslenmemiz gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayı, tüm gün aç kalınmasının ardından aile fertlerinin ve dostların bir araya geldiği, çeşit çeşit yemekle süslenen iftar sofralarında dikkat edilmezse yemeğin biraz fazla yenebildiği, beslenme rutininde ve sağlıkta önemli değişikliklere yol açan bir ay olduğundan uzmanlar ramazanda sağlıklı kalabilmek için doğru beslenme tercihlerine işaret ediyor. Beslenme alışkanlıklarının önemi kadar ramazan süresince besin tercihlerinin yanı sıra besinlerin porsiyonunun, iftar ile sahur arasındaki öğün sıklığının önemli olduğunu belirten Bakır, "Bu süreçte doğru tercihler genel sağlığımıza büyük katkı sağlayabileceği gibi, uygunsuz besin tercihi ve beslenme tarzı sağlığımıza zarar da verebilmektedir. İlk önerilerden birisi sahura kalkılması, ilk öğünün gün başlarken yapılmasıdır. İftarı da mümkün olduğunca iki ana öğüne bölmek, sonrasında küçük, ancak kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olacak ara öğünler tüketmek önemlidir."

Sahurda nasıl beslenmeli?

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, ramazan ayında nasıl beslenmemiz gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayının Sağlık açısından fayda sağlayacağına değinen Bakır, doğru besinlerle, doğru sıklıkta beslenen bireylerin Ramazan ayı sürecinde daha iyi metabolik kontrol sağladığını kaydederek, kan şeker ortalamalarının ve kan yağlarının olumlu yönde değiştiğinin de bilindiğini belirterek, sahurda tüketilecek besinlerin posadan zengin sağlıklı karbonhidratlar olan taze sebze, meyve ve işlenmemiş tahıllar içermesi, beraberinde mutlaka süt, yoğurt, peynir gibi bir kalsiyum kaynağının tüketilmesinin altını çizen Bakır, şunları kaydetti: "Sağlıklı yağlar içeren kuruyemişler ve zeytin tüketimi de kan şekeri kontrolüne ve tokluğun uzatılmasına katkıda bulunacaktır. Çok tuzlu besinlerden, kızartma, kavurma gibi çok yağlı besinlerden ve sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünlerinden kaçınılmalıdır." 

İftarda nasıl beslenilmeli?

Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, ramazan ayında nasıl beslenmemiz gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Gün içinde sıvı alınmadığı için iftardan sonra bu açığın giderilmesi gerektiğini vurgulayan Bakır; çay, kahve gibi sıvılardan alınan sıvının yeterli olmayacağı, iftar ile sahur arasındaki sürede mutlaka yeterince su içilmesi gerektiğini hatırlattı. Bakır, iftarın ikiye bölünmesinin faydalı olacağına işaret ederek açıklamasını şöyle tamamladı: "Tüketilecek besinlerin tek seferde kontrollü miktarlarda tabağa alınması, gereksiz ve farkında olunmadan fazla tüketimin önüne geçebilir. Hurma, zeytin, peynir ve tam taneli ekmek ile iftariyelikler tercih edilebilir. Alternatif olarak çorba ile birlikte salata ve yoğurt tüketilebilir. İkinci kısımda ise salata ve sebze yemekleri ile beraber sağlıklı bir pişirme yöntemleri ile pişirilmiş et, tavuk, balık veya kuru baklagiller ile tam tahıllardan oluşan bir ana öğün yapılabilir. Geç yatan bireyler için iftardan 2-3 saat sonra ara öğün önerilebilir. Bu öğünde mevsim meyve ve sebzeleri ile birlikte protein ve kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir gibi besinler tüketilebilir."

Editör: Erdal Anak