Sebze ve meyveleri yıkarken mikroplardan kurtulmanın en başlıca yolu sirkeli su olduğu düşüncesi birçok kişi de hakim. Fakat uzmanlar, bu yöntem vücut için daha zararlı hale getirdiğini belirtiyor.

‘‘Sirkeli suyun bir faydası yok’’

Sebzeleri sirkeli suda bekleterek yıkamayın

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, sirkeli su konusuna değinerek açıklamalarda bulundu. Çoğu tarım ürününün yetiştirilmesinde kullanılan pestisit içeren kimyasal ilaçların, sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ettiğinin altını çizerek, meyve sebzeleri sirkeli suda bekletmenin bir faydasının olamayacağını belirtiyor. Dolayısıyla sirkeli su da yıkamak yerine başka yöntemleri uygulamanın gerekliliğine işaret ediyor.

Vücudun birçok dolaşımını olumsuz etkiliyor!

Tarım ürünleri yetiştirilmesinde kullanılan kimyasal ürünlerin büyük zararı olduğunu vurgulayan Balcı, ‘‘Pestisitlerin besin yolu ile insan vücuduna girmesinin, dolaşım sistemi, kardiyovasküler sistem, karaciğer, böbrek ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir’’ dedi.

Uzman diyetisyen açıkladı!

Halk arasında bilinen sirkeli su ile yıkama yönteminin sonuç vermediğini açıklayan Balcı, sözlerine şu şekilde devam etti: ‘‘Genelde insanların aklına ilk olarak bu yöntem gelmektedir. Sirkeli suda bekletilen sebzeler ve meyveleri gönül rahatlığıyla tüketmektedirler. Fakat sirkeli su, pestisit kalıntılarını yok etmede değil, mikroorganizma yükünü azaltmada etkilidir. Yapılan bazı çalışmalarda sirkeli suda bekletilen sebze ve meyvelerde pestisitlerin büyük bir kısmının yok olmadığı gözlenmiştir. Yıkama suyuna sirke ilave edilmesinin temel amacı, asidik bir ortam oluşturarak yetersiz yıkama ihtimaline karşı gıda üzerinde bulunabilen muhtemel zararlı maddelerin uzaklaştırılmasıdır.’’

Sebzeleri sirkeli suda bekleterek yıkamayın

‘‘Karbonatlı su ile yıkayın!’’

Peki sirkeli su kullanılmayacaksa, hangi yöntem kullanılmalı? Sorusuna Balcı, şu şekilde cevaplandırdı: ‘‘Sebze ve meyveleri temizlemek için en etkili yöntem karbonatlı suda bekletmek olduğunu söyleyebiliriz. 10 gram kadar İngiliz karbonatı da denilen bikarbonat koyarak en az 10 dakika bu suyun içerisinde sebzeleri ve meyveleri bekletmek ve ardından da durulamak pestisit kalıntılarını gidermede en etkili yöntemdir. Eğer istenilirse karbonatlı sudan sonra sebze ve meyveler sirkeli suda da yıkanarak bakterilerden ve diğer tüm zararlılardan tamamen arındırılabilir.’’

Editör: Erdal Anak