Aralıklı oruç diyeti, günün son yemeği ile bir sonraki günün ilk öğünü arasında uzun bir süre bırakarak, öğünlerin gün içinde daha kısa bir süreye sıkıştırıldığı, zaman kısıtlamalı bir diyet türüdür.

Yeni başlayanlar için aralıklı oruca başlamanın en kolay yolu 16/8 yani zaman kısıtlamalı oruç metodudur. 16 saat aç kalmayı ve 8 saat yemek yemeyi tavsiye eder. Yani akşam 19.00 gibi yemeğinizi yediyseniz ertesi gün öğle 11’e kadar aç kalırsınız ve öğünlerinizi 11.00-19.00 arasında tüketecek gibi planlarsınız. Açlık süresince su, kahve, çay ve diğer kalorisiz içecekleri tüketebilirsiniz fakat şeker içermemelidir. 

Aralıklı oruç diyetinin en gözle görülür faydası, öğünlerde zaman kontrolünü sağlamasıdır. Vücudu bir süre aç bıraktığınızda hormon seviyeleri değişir ve hücresel onarım süreci başlar. İnsülin seviyeleri önemli ölçüde düşer ve böylece yağ yakımı kolaylaşır. Büyüme hormonu seviyeleri kanda önemli ölçüde artar. Yüksek hormon seviyesi kas kazanımı ve yağ yakımını artırır.

Aralıklı oruç yapan insan çalışmalarında, prediyabet hastalarında 8-12 hafta boyunca açlık kan şekeri %3-6 oranında azalmıştır. Açlık insülini ise %20-31 oranında azalmıştır.

Aralıklı oruç, kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kan şeker seviyeleri, kan basıncı, trigliseritler, toplam kolesterol seviyelerini iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

Aralıklı oruç ayrıca beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) adı verilen bir beyin hormonunun seviyelerini de artırır. BDNF eksikliği depresyon ve diğer çeşitli beyin sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Çeşitli çalışmalar aralıklı orucun vücudun oksidatif strese karşı direncini artırabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, çalışmalar aralıklı orucun birçok yaygın hastalığın bir diğer önemli faktörü olan enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Birçok çalışmada olumlu etkisi olan aralıklı oruç diyetini bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır. Yüksek diyabet hastası olanlar ya da hipoglisemi durumlarında, hamilelikte ve emziren annelerde, tansiyon problemi olanlarda, yeme bozukluğunda ve düzenli ilaç kullanımında uzman görüşü alınmadan uygulanmamalıdır. Bu konuda en net bilgi almak için diyetisyene başvurunuz.