Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 olmak üzere iki deprem Türkiye’nin tamamında hissedildi. 10 şehirde büyük hasara yol açan depremlerin ardından binalar çöktü, çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. AFAD’dan yapılan açıklamalara göre,  Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ndeki birçok il ve ilçe Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli depremlerden etkilendi.

Erzincan depreminin dışında en şiddetli deprem

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Diğer yandan Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep ve Adıyaman'da çok sayıda deprem meydana geldi.

Elbistan öğle sonrası bir deprem daha yaşandı

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre 6 Şubat Pazartesi günü saat 13:24'te Gaziantep Elbistan merkezli depremin büyüklüğünü 7.6 olarak açıklandı.

AFAD can kaybını açıkladı

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, ‘’İki büyük depremde can kaybı 6.234e yükseldi. Yaralı sayımız 37 bin 11.’’ ifadelerini kullandı.

Deprem Son Dakika Gelişmeleri

Deprem birçok ilde hissedildi

Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinde bir çok il depremle sallandı.

Kahramanmaraş ve Gaziantep'te meydana gelen 7,7 ile 6,5 büyüklüğündeki deprem, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerinde de hissedildi. Bölgede olumsuz bir durumun olmadığı bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,4 büyüklüğünde, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldiğini açıkladı.

Deprem nedeniyle birçok ildeki binalarda yıkım meydana gelirken, depremin şiddeti Doğu Karadeniz'de de hissedildi. Bölgede Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illeri yaklaşık 1 dakika boyunca sallandı. Korku dolu anların yaşandığı deprem anında bazı vatandaşlar, o anları cep telefonu kamerasıyla görüntüledi. Görüntülerde, Ordu-Giresun Havalimanı'ndaki ve bazı evlerdeki avizelerin sallandığı görüldü.

Depremler durmak bilmiyor

Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde saat 04.26'da 6,4, saat 04.28'de 6,6; İslahiye ilçesinde saat 04.36'da 6,5, İslahiye ilçesinde saat 04.58'de 5,3; Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 05.01'de 5.3; Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde saat 05.00'te 5,3 büyüklüklerinde depremler meydana geldi.

Deprem Son Dakika Gelişmeleri-1

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan açıklama

Oktay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"10 ilimizi etkileyen deprem. İlk andan itibaren tüm bakanlarımızla birlikte AFAD'da toplanmaya başladık, gerekli görevlendirmeleri yaptık. Cumhurbaşkanımız ilk andan itibaren bire bir depremi takip etmekte ve yönetmektedir. Ekiplerimiz sahada." dedi.

7 gün milli yas ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle milli yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’ndan faizsiz vade uzatımı adımı

Merkez Bankası ‘’Deprem/afet bölgesindeki illerde kurulu firmaların; 6 Şubat 2023 (dahil) ila 30 Nisan 2023 (dahil) tarihleri arasındaki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile yatırım taahhütlü avans kredileri geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkânı tanınmıştır. 6 Şubat 2023 (dahil) tarihi öncesinde kullanılmış olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verilmiştir.’’ açıklamasında bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Karayolları Genel Müdürlüğü "Niğde-Ankara Otoyolu ücretsiz olarak hizmet vermektedir." ifadelerini kullandı.

Deprem Son Dakika Gelişmeleri-2

Bakan Koca’dan son durum açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, Sağlık Bakanı Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, depremle ilgili son durumu aktarmak üzere Hatay’daki Acil Durum Koordinasyon Merkezi'nde kameralar karşısına geçti. İşte bakanların açıklamaları...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hatay Eğitim Araştırma Hastanemizde ciddi hasar var. Şu an enkaz altındaki hasta ve çalışanlarımızı kurtarma çalışmalarımız sürüyor. 11 bin 119 yaralı hastanelerde tedavi altında. Can kaybı 1651 oldu. 3 bin 471 yıkıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: 17 uçakla hava yardım koridoru oluşturduk. Bu koridor için ihtiyaç halinde kullanılmak üzere Akıncı TİHA’lar da görevlendirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Altyapılarımız bu yüksek şiddetli deprem karşısında dayanamadı ve hasar aldı. BOTAŞ’ın ana hatlarında önemli hasarlar oluştu.. Emniyet amaçlı bazı yerlerde elektrik, gaz veremiyoruz. Hasar noktalarına ulaşılmakta bazı zorluklar çekiliyor. Gaziantep, Kilis ve Hatay'da doğal gaz kesintileri yaşanmakta.

Arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler sonrasında 13 bin 740 arama kurtarma personelinin görevlendirildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, deprem bölgelerine 360 araç ve 3 bin 361 iş makinesi sevk edildi, personel ve araç sevkiyatı gece boyunca devam etti. Psikososyal destek için bölgeye 4 mobil hizmet merkezi, 1322 personel ve 100 araç yönlendirildi.

Türk Kızılay ve sivil toplum kuruluşları tarafından depremden etkilenen bölgelerdeki vatandaşlara çorba, sıcak yemek, kumanya, ikramlık malzeme ve gıda kolisi dağıtılıyor.

Deprem bölgelerine 300 bin battaniye, 41 bin 504 aile yaşam çadırı, 101 bin 738 yastık çarşaf, 4 bin 602 mutfak seti, 3 bin 761 ısıtıcı, ısınmak için 4 bin 452 tüp başlığı, 557 konteyner, 747 112 m2 çadır gönderildi.

Fuat Oktay'dan son dakika açıklaması

Afet bölgelerinde toplamda 8 bin aşkın vatandaş enkazdan kurtatıldı. Afed bölgelerine giden yolların meşkul edilmemesi ve sosyal medyadan yayılan haberlerin dikkate alınmamasını ifade eden Oktay, gelişmelerin resmi kaynaklardan takip edilmesi konusunda uyardı. 

Editör: Erdal Anak