Vitaminler, vücudun normal fonksiyonlarını sürdürmesi için gerekli olan organik bileşiklerdir. Vitamin eksikliği, birçoksağlık sorununa neden olabilir. Vitamin eksikliğinin kilo üzerindeki etkisi, kişinin beslenme, egzersiz, yaş, cinsiyet, hormonlar, genetik ve diğer sağlık durumları gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Bu nedenle, vitamin eksikliği olan kişilerin doktorlarına danışarak vitamin eksikliğinin nedenini, derecesini ve tedavisini öğrenmeleri ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeleri gerekir.

Kilo vermeyi engelleyen en önemli vitamin D vitamini eksikliğidir. D vitamini, vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu azaltarak, yağ hücrelerinin depolanmasını bastırarak ve iştahı kontrol etmede rol oynayabilen serotoninseviyelerini artırarak vücut yağının azaltılmasında ve kilo kaybında rol oynar. Bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece yüzde 10’u besinler aracılığıyla sağlanabiliyor. Kişinin vücudundaki D vitamininin yüzde 90-95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez ediliyor. Yağda çözülen D vitamini için en iyi besinlerin başında ise balık yağı, ciğer, peynir ve yumurta sarısı geliyor.

Vücutta demir minerali eksikliği kilo vermenize direnç gösterir. Demir, vücutta oksijen taşınmasında ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması için de gereklidir. Dolayısıyla demir eksikliği, vücudun genel sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu durumun kilo verme üzerindeki etkisi ise birkaç farklı mekanizma aracılığıyla ortaya çıkabilir. 

Magnezyum vücutta enerji üretmek, kan şekerini dengelemek, kan basıncını düzenlemek, sinir uyarılarını ve kas kasılmasını kontrol etmek gibi önemli reaksiyonlarda rol oynayan bir mineraldir. Magnezyum yetersizliğinde kan şekeri ve insülin seviyeleri olumsuz etkileneceğinden kilo vermeniz zorlaşabilir.

B12 vitamini, vücudumuzdaki hücrelerin normal işleyişi için gereklidir. Özellikle sinir sistemi ve kan hücreleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca enerji üretimi ve metabolizma üzerinde de önemli bir rol oynar. B12 vitamini eksikliği durumunda kilo alımıyla ilişkilendirilen bir faktör de iştah artışıdır. Vücuttaki bazı kimyasal reaksiyonların düzenlenmesinde rol oynayan B12 vitamini, iştah kontrolü üzerinde de etkili olabilir. Bu nedenle, B12 vitamini eksikliği olan kişilerde iştah artışı ve dolayısıyla kilo alımı görülebilir.

Kan ve vitamin değerleri baktırmak, size ihtiyacınız olan ya da uzak durmanız gereken besinleri belirtecektir. Sağlığınız için kalıcı kilo vermek istiyorsanız mutlaka kan tahlili vermelisiniz